Podstawowe rodzaje klejów - jaki wybrać do podłogi z drewna?

Podstawowe rodzaje klejów – jaki wybrać do podłogi z drewna?

Podłogi drewniane są bardzo ładnym i eleganckim dodatkiem do każdego wnętrza. Nie dziwi zatem fakt, iż już od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Jednak aby podłoga wykonana z tego materiału wyróżniała się trwałością i efektownym wyglądem, to musi być w odpowiedni sposób ułożona. A jednym z warunków jej poprawnego wykonania jest zastosowany klej do podłóg drewnianych. Taki klej musi być dobrany do konkretnej podłogi. Jakie są zatem jego rodzaje?

Klej dyspersyjny do podłogi drewnianej

Kleje montażowe powinny być wybierane do konkretnego podłoża – na przykład ze względu na długość desek. Do tych małych dobrze sprawdzi się klej do podłóg drewnianych dyspersyjny, którego cechą charakterystyczną jest duża elastyczność, dobre parametry wytrzymałościowe i stosunkowo niska cena.

Dodatkowo nie emituje zbyt dużej ilości szkodliwych substancji. Jednak tego rodzaju klej zawiera wodę (która tutaj pełni rolę rozpuszczalnika), co sprawia, iż nie może być użyty do każdej podłogi. Dobrze sprawdzi się w przypadku drewna twardego, natomiast nie powinien być stosowany do drewna wyróżniającego się dużym współczynnikiem pęcznienia. 

Po drugie – klej poliuretanowy

Inny klej do podłóg drewnianych to klej poliuretanowy, który charakteryzuje się wytrzymałością i trwałością wiązania. Z tego też względu ten mocny klej może być stosowany do podłoży dwuwarstwowych, do takich, gdzie zastosowane jest pianka poliuretanowa, a nawet do powierzchni z ogrzewaniem podłogowym. Ten rodzaj kleju jest dostępny w wersji jedno- lub dwuskładnikowej.

Po trzecie – klej rozpuszczalnikowy

Równie popularny klej do podłóg drewniany to klej rozpuszczalnikowy. Jest to klej niezwykle odporny na wszelkie niekorzystne warunki. Dlatego też jest on polecany zwłaszcza do drewna miękkiego i podatnego na puchnięcie. Jednak jego sporą wadą jest zawartość substancji, które mogą być szkodliwe.

Wybranie odpowiedniego kleju do podłóg wykonanych z drewna do połowa sukcesu. Na szczęście są dostępne w wielu rodzajach, co sprawia, iż nie ma problemu z dobraniem tego najbardziej odpowiedniego.