Klej do podłogi - jednoskładnikowy lub dwuskładnikowy

Klej do podłogi – jednoskładnikowy lub dwuskładnikowy

Podłogi drewniane charakteryzują się wieloma zaletami – świetnie się prezentują, są eleganckie, trwałe i pasują do niemal każdego wnętrza. Dlatego też cieszą się zasłużoną popularnością. Jednak aby ten typ podłogi spełnił wszystkie swoje funkcje, to musi być położony w odpowiedni sposób. Jednym z warunków jest użycie odpowiednich i dobrze dobranych produktów. Tutaj podstawowymi produktami są kleje montażowe.

Ich wybór jest bardzo różnorodny, a jednym z najpopularniejszych jest klej poliuretanowy. Ten mocny klej charakteryzuje się trwałością wiązania i dużą wytrzymałością. Dodatkowo występuje w dwóch podstawowych opcjach.

Klej poliuretanowy jednoskładnikowy

Jednoskładnikowy klej do podłóg drewnianych świetnie sprawdzi się w przypadku dużej wilgotności powietrza, ogrzewania podłogowego lub wtedy, gdy elementem parkietu jest pianka poliuretanowa. Dlaczego? Otóż w takich warunkach drzewo może pęcznieć i zmieniać swoją konsystencję. I wtedy najlepiej sprawdzi się klej elastyczny – którym jest właśnie klej poliuretanowy jednoskładnikowy. Dodatkowa zaletą tego kleju jest długi czas schnięcia, co daje sporo czasu na naniesienie ewentualnych poprawek. 

Klej poliuretanowy dwuskładnikowy

Innym rodzajem kleju poliuretanowego jest klej dwuskładnikowy. Ten rodzaj kleju może być zastosowany do niemal każdej podłogi – także do parkietów lakierowanych. Jego cechą charakterystyczną jest obecność utwardzacza, co powoduje zdecydowanie szybsze schnięcie niż w przypadku kleju jednoskładnikowego. Zatem jeżeli przytrafi się poplamienie klejem deski, to należy natychmiast go usunąć. Jeżeli tego nie zrobimy, to potem może okazać się to niemożliwe.

Poliuretanowy klej do podłóg drewnianych to jeden z najpopularniejszych produktów tego typu. A fakt, iż występuje w dwóch opcjach sprawia, iż można go dobrać do konkretnego podłoża.