Podłogi drewniane - jaki klej do nich dobrać?

Podłogi drewniane – jaki klej do nich dobrać?

Podłogi drewniane już od wielu lat cieszą się dużą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż taka podłoga nie tylko świetnie sprawdzi się w niemal każdym wnętrzu, ale także jest elegancka, trwała i po prostu ładna.

Jednak aby spełniła ona swoje wszystkie zadania, to musi być nie tylko dobrze ułożona, ale też z użyciem odpowiednich produktów. Jednym z nich są kleje montażowe, które powinny być dobrane do rodzaju i właściwości podłoża. Jak zatem wybrać ten najlepszy? 

Czynniki wpływające na wybór kleju

Podstawą sukcesu przy układaniu podłogi z drewna jest dobry i odpowiednio dobrany klej do podłóg drewnianych. Tutaj trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Te najważniejsze to:

  • rodzaj drewna;
  • podłoże (na przykład to, czy jest użyta pianka poliuretanowa);
  • obecność ogrzewania podłogowego;
  • wilgotność powietrza w danym pomieszczeniu;
  • technika nakładania;
  • czas, który chcemy przeznaczyć na nakładanie kleju i ewentualne poprawki;
  • sposób pracy.

Te wszystkie czynniki są bardzo istotne i wzięcie ich pod uwagę gwarantuje wybór najbardziej odpowiedniego kleju.

Klej a rodzaj drewna

Przede wszystkim każdy klej do podłóg drewnianych powinien być dobierany do rodzaju drewna, z którego dana podłoga jest wykonana. Jednym z najpopularniejszych produktów jest klej poliuretanowy. Ten mocny klej pasuje do wielu podłóg – bukowej, jesionowej, wykonanej z drewna egzotycznego lub litowego, a także klepkowego lub lakierowanego. Klej rozpuszczalnikowy nadaje się do podłóg bukowych, jesionowych i dębowych. Natomiast klej dyspersyjny dobrze sprawdzi się w przypadku podłóg bukowych, brzozowych, grabowych i jesionowych. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, iż nie powinno się go stosować do parkietów wykonanych z drewna dębowego lub egzotycznego.

Wybranie odpowiedniego kleju do drewnianych podłóg to gwarancja tego, iż parkiet będzie trwały, funkcjonalny i po prostu ładny. Na szczęście asortyment klejów jest tak bogaty i różnorodny, iż każdy znajdzie coś odpowiedniego.