Jak mądrze wybrać klej do montażu?

Jak mądrze wybrać klej do montażu?

Bez względu na to, czy jesteśmy zawodowo związani z branżą budowlaną, czy też zajmujemy się pracami montażowymi przede wszystkim z potrzeby oszczędności, w pewnym momencie przydadzą się nam z pewnością kleje montażowe. Teoretycznie, ich znalezienie nie powinno być skomplikowane. Mamy do czynienia z rozwiązaniami dostępnymi w dużej liczbie i w wielu rodzajach. W praktyce to właśnie wielość rozwiązań, z jakimi mamy do czynienia, potrafi okazać się kłopotliwa.

Rodzaje klejów montażowych

Sam podział klejów montażowych nie jest ani sztywny, ani uniwersalny. Sprzedawcy najczęściej zwracają jednak uwagę na kryterium funkcjonalności oferowanych przez siebie rozwiązań. Jako nabywcy możemy zatem liczyć zarówno na kleje montażowe uniwersalne, jak i na rozwiązania do zadań specjalnych, klejące ze sobą konkretne rodzaje powierzchni.

Kleje budowlane dzieli się także ze względu na technologie klejowe, mamy więc do czynienia zarówno z rozwiązaniami na bazie rozpuszczalnika, jak i z bardziej przyjaznymi środowisku klejami na bazie wody. Ważnym jest też podział z uwagi na materiał wykorzystywany do produkcji konkretnego rozwiązania. W tym kontekście często mówi się choćby o znaczeniu, jakie mają nowoczesne kleje poliuretanowe.

Jak wybrać dobry klej

Choć często można usłyszeć, że wybierając kleje montażowe należy zwracać uwagę przede wszystkim na to, jaki podmiot odpowiada za ich produkcję. Trudno odmówić racji osobom podkreślającym, że choć jest to ważne kryterium, nie jest ono jedynym, na które powinno się zwracać uwagę. Duże znaczenie ma także to, czy interesujące nas rozwiązania są bezpieczne dla środowiska naturalnego oraz dla swoich użytkowników, a także, czy korzystanie z nich jest skomplikowane.